Реалізація проєкту OptiQ
OptiQ — це не просто науковий проєкт, а платформа для впровадження інновацій, які можуть кардинально змінити майбутнє обробки даних, комунікацій та квантових обчислень.
Ключовими напрямами досліджень є :
- Використання заплутаних фотонів для безпечної квантової комунікації;
- Розробка алгоритмів машинного навчання для аналізу квантових станів;
- Симуляція квантових оптичних схем для тестування нових технологій;
- Вивчення методів нелінійної оптики та їхнього застосування у квантових системах.
12 серпня 2024 року професор кафедри прикладної математики Дмитро Бабець розпочав дослідження у Politechnika Śląska (Польща), які сприяли розвитку квантових обчислень та комунікацій, що стали стартом реалізації проєкту OptiQ.
2 вересня 2024 року до команди дослідників НТУ «Дніпровська політехніка» приєдналися: Сергій Алексєєнко, професор кафедри технологій машинобудування та матеріалознавства та Марина Кириченко, старший викладач кафедри електроенергетики. Разом вони продовжили працювати над досягненням наукових і технічних результатів, які сприятимуть розвитку квантових обчислень і комунікацій.
9 вересня 2024 року дослідницьку групу поповнив Андрій Колб, доцент кафедри електротехніки. Разом із професором кафедри технологій машинобудування та матеріалознавства Сергієм Алексєєнко, професором кафедри прикладної математики Дмитром Бабцем та старшим викладачем кафедри електроенергетики Мариною Кириченко, вони продовжили роботу в межах проєкту OptiQ, де основним фокусом команди було дослідження процесів генерації заплутаних пар фотонів на обладнанні лабораторій Politechnika Śląska (координатор проєкту).
Експерименти проводилися у співпраці з польськими колегами — професором Zbigniew Opilski та доктором Kamil Wereszczynski.
26 вересня 2024 року відбувся Mid-Term Evaluation Meeting в рамках проєкту OptiQ. Професор Дмитро Бабець, як науковий керівник WP1 («Дослідження квантової комунікації та обчислень із використанням заплутаних фотонів»), представив результати роботи команди.
Вчені прозвітували про досягнення в розробці та адаптації алгоритмів машинного навчання для виявлення фотонів, їх кореляції та підвищення точності вимірювань.
З 30 вересня 2024 року новий член команди, доцент кафедри програмного забезпечення комп'ютерних систем, Сергій Приходченко займався розробкою візуалізації віртуального робочого місця дослідника фотонів з квантовою заплутаністю та працював над покращенням функціональності наявних віртуальних приладів на віртуальному AR-столі.
До існуючих дослідників НТУ "Дніпровська політехніка" приєдналась нова команда кафедри інформаційних технологій та комп'ютерної інженерії, а саме:
- Володимир Гнатушенко — завідувач кафедри інформаційних технологій та компʼютерної інженерії;
- Тетяна Булана — доцент кафедри інформаційних технологій та компʼютерної інженерії;
- Віта Каштан — доцент кафедри інформаційних технологій та компʼютерної інженерії.
У той самий час дослідження в рамках проєкту продовжив Сергій Алексєєнко, зосередившись над розробкою візуалізації віртуального робочого місця дослідника фотонів з квантовою заплутаністю.
У 2025 році до команди приєдналися:
✔ Юрій Бучавий, доцент кафедри екології та технологій захисту навколишнього середовища;
✔ Артем Ширін, доцент кафедри програмного забезпечення комп’ютерних систем;
✔ Богдан Молодець, доцент кафедри інформаційних технологій та комп’ютерної інженерії, який працює над створенням симулятора квантових оптичних схем та впровадженням проєкту на віддаленому сервері.
Команда наших науковців у проєкті OptiQ зростає!
У березні 2025 року до команди від НТУ "Дніпровська політехніка" приєднались Юрій Бучавий, доцент Кафедра екології та технологій захисту навколишнього середовища та Артем Ширін, доцент кафедри програмного забезпечення комп'ютерних систем.